ERASMUS+

 

 

 

 Czekamy na powitanie

 

 

U niejednego uczestnika projektu pojawia się dzisiaj łezka w oku, bo już w nocy opuszczamy nasze host family i miasto goszczące nas przez WSPANIAŁE trzy tygodnie.

WSZYSTKIM ZA WSZYSTKO DZIĘKUJEMY!       THANK YOU ALL FOR EVERYTHING!

Wczesnym rankiem odlecimy z Bristolu, by niedzielny obiad zjeść z naszymi rodzinami w gwarze rozmów i opowiadań  schabowy, karkówka, golonka, kapustka, ziemniaczki … ;) – nadchodzimy! :D

 

Dyplomy i certyfikaty

 

 

Popołudnia dwóch ostatnich dni naszych trzytygodniowych praktyk w Plymouth to czas szczególny – certyfikacji i odbierania dyplomów. W uroczystej i podniosłej scenerii każdy z nas otrzymał najpierw dyplom ukończenia praktyk, a w piątek, wraz z praktykantami z Niemiec, Włoch i Hiszpanii odebraliśmy potwierdzające to certyfikaty.  Pamiątkowe zdjęcia i pora pożegnać w pierwszej kolejności naszego koordynatora projektu w Plymouth – Trevora, stażystów – Karola i Kamila, których pomoc w codziennych zmaganiach  komputerowych była nieoceniona ;) . Pożegnać przyszło nam także, ale zarazem złożyć szczególne podziękowania Davidowi, Paulowi, Richardowi i oczywiście „naszej pani Izie” ;), którzy codziennie dbali o to, żeby było nam tutaj jak w domu, służyli radą, pomocą, ciepłym słowem i UŚMIECHEM bez względu na stopień problemu czy porę.

 „Czas spędzony tutaj i ludzi, których tu poznaliśmy zapamiętamy na bardzo długi czas, a może i na zawsze J

BB, Sylwia i Natalia K.

 

 W zamku Króla Artura

 

 

„Wtorkowy dzień spędziliśmy bardzo aktywnie. O godz. 9 <z małym hakiem ;) > wyruszyliśmy w drogę do Tintagel Castel wraz z naszym nauczycielem z Training Centre - Trevorem. Zwiedzanie ruin zamku Króla Artura to nie lada wyzwanie. Po pokonaniu baaaardzo długiej i stromej ścieżki, zmęczeni i szczęśliwi dotarliśmy na sam szczyt, by stamtąd  podziwiać pozostałości fortecy. Odwiedziliśmy także jaskinię, w której według legendy czarnoksiężnik Merlin wychowywał i uczył Króla Artura. Po kilkugodzinnej wędrówce wszyscy zadowoleni, z bagażem niezatartych wspomnień, wróciliśmy do domów.”

Natalia Mleczko & Karolina Kryjomska

 

 Fotki

 

Sebastian pod "lupą,,,,,,,"

 

 

Dzisiaj miałem możliwość trenować z chłopakami z rocznika 1996 drużyny Argyle Footbal FC. Mogłem na własnej skórze przekonać się o poziomie angielskiej piłki i porównać go z polskim . Zaskoczył mnie ogólny profesjonalizm drużyn młodzieżowych oraz poziom który prezentują . Było to niezapomniane przeżycie :) 

Sebastian

 

 Dyrektor nas odwiedził

 

 

W dniach 25 - 28 września gościliśmy w mieście naszych praktyk dyrektora p. Krzysztofa Skwarło. Tych kilka dni upłynęło nam wszystkim niezwykle intensywnie, ponieważ oprócz zaplanowanych zajęć i spotkań służbowych chcieliśmy pokazać dyrektorowi najpiękniejsze i najciekawsze zakątki Plymouth, a przede wszystkim wykazać, że dobrze radzimy sobie w obym kraju.
W relacji Olgi i Justyny J. -
"W piątek po zakończonych praktykach z niecierpliwością oczekiwaliśmy przyjazdu naszego nowego Pana dyrektora. Po długim oczekiwaniu na dworcu (korki nie znają litości ) wysiadł z autokaru i mogliśmy go przywitać napisem "Welcome in England " oraz uśmiechami na naszych twarzach. Po przywitaniu,  przybiciu "high five" oraz zrobieniu pamiątkowych zdjęć  pojechaliśmy naszymi limuzynami do domów :). Pan dyrektor, jak na prawdziwego Polaka przystało, nie przyjechał do nas z pustymi rękoma. W drugi dzień jego pobytu dostaliśmy najlepszy prezent w życiu ( kiełbasa i chleb ), który spałaszowaliśmy na pięknej plaży w Looe. Bardzo się cieszymy, że Pan dyrektor nas odwiedził i spędził z nami kilka dni :)"

 

 Fotki

 

Wspaniały weekend nad morzem

 

 

Weekend upłynął nam niezwykle barwnie. Sobota w relacji Gabriela:
" Dzisiejszy dzień zapowiadał się wyjątkowo cudownie. Zaczęliśmy go od zwiedzania Oceanarium znajdującego się w mieście przy pięknych portowych pejzażach. Akwarium robi wrażenie pod względem estetycznym jak i biologicznym. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć ,które tylko oglądaliśmy w książkach. Następnie udaliśmy się na PAFC Stadium obejrzeć zmagania " Green Army ". Niestety nasza ukochana drużyna tylko zremisowała to spotkanie. Emocje jednak sięgały zenitu i niektórzy kibice nie mogli na siedząco obejrzeć tego meczu. Było to cudowne przeżycie !"
Niedzielny dzień zaczęliśmy od uroczystej mszy świętej w tutejszej katedrze, po czym wyruszyliśmy nad morze, w okolice Bovisand. Trud długiej, pieszej wędrówki został wynagrodzony wspaniałymi widokami i szczyptą bryzy morskiej :) Pogoda <jak to w Anglii ;)> nie była wymarzona na "leżing, smażing, plażing", ale wystarczyła na zmoczenie stóp w słonej wodzie Morza Celtyckiego. Zdrowo zmęczeni, bogatsi w kolekcje muszelek oraz porcję jodu wróciliśmy do naszych domów na kolacje, która tego dnia smakowała wyjątkowo pysznie ;)

 

 Fotki

 

Drugi tydzień zajęć w centrum treningowym

 

 

Praktykanci w Wielkiej Brytanii zaczęli drugi tydzień swoich zajęć w centrum treningowym - Pilgrim Center. Codziennie doskonalą znajomość programów komputerowych i uczą się obsługiwać nowe.
Warsztaty w języku angielskim pozwalają podnosić umiejętności językowe nie tylko zwrotów używanych na co dzień, ale i w słownictwie branżowym. Zajęcia prowadzone przez Trevora w miłej, luźnej atmosferze co niebywale sprzyjają przyswajaniu nowych treści.Z pozdrowieniami, BB

 Fotki

  

 Nasi uczniowi już w Plymouth

 

 

Zalegająca nad krakowskim lotniskiem Balice mgła skutecznie uniemożliwiła poranne starty i lądowania.  Nasz lot opóźnił się  o godzinę, ale w końcu podekscytowani oderwaliśmy się od ziemi i po dwóch i pół godzinie szczęśliwie wylądowaliśmy w Bristolu. Stamtąd czekał nas ostatni etap podróży autobusem do Plymouth. Słoneczny uśmiech pogody na brytyjskiej ziemi dodał nam otuchy i pokrzepił siły na spotkanie z naszymi nowymi rodzinami.

Zmęczeni po podróży, nawet się nie obejrzeliśmy, jak szybko minęła noc i przywitał nas nowy, prawdziwie „wyspowy” dzień – deszczowy i wietrzny ;)

Na spotkaniu powitalno-organizacyjnym w Tellus  Group poznaliśmy zasady funkcjonowania szkoły, osoby odpowiedzialne za poszczególne zadania i te, do których możemy zwrócić się w razie potrzeby z jakimikolwiek problemami <oby nie było takiej konieczności ;) >

Podczas krótkiej wycieczki po mieście przyswoiliśmy położenie najważniejszych miejsc oraz punktów orientacyjnych, w których w przyszłości będziemy się spotykać.  Nasz przewodnik Richard nie omieszkał także opowiedzieć nam co nieco o historii miasta i ważniejszych tutejszych zabytków.

„Pierwsze wrażenia po przyjeździe do Anglii - same pozytywne . Najbardziej jestem pod wrażeniem uprzejmości Anglików - każdy i wszędzie jest miły . Pierwszego dnia ciężko było się dogadać, ale też nie było blamażu . Gościnność Anglików można spokojnie porównać do Polaków. Pierwszy dzień mogę opisać jednym słowem : " excellent" :)” Sebastian

„Mieszkamy w przytulnym domu z widokiem na rzekę. Rodzina w której mieszkamy jest bardzo mila i sympatyczna w razie problemu nam pomoże. Zawsze na nich można  liczyć. Jedzenie jest smaczne. Dzięki temu poznajemy tradycje i kulturę Wielkiej Brytanii.  Mieszkamy blisko swoich znajomych i zwiedzamy razem okolice”

Weronika i Mariola

 

Wszystkim pracownikom SZP w Czchowie, rodzinom i znajomym przesyłamy pozdrowienia okraszone kropelkami deszczu tak wyczekiwanego w Polsce :)

BB z praktykantami

 

 Fotki

 


 

 Jeszcze trochę wspomnień

 

 

W dniach od 30 marca do 20 kwietnia 2015 roku piętnastu uczniów klasy II a Technikum Ekonomicznego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie odbywało praktykę w Wielkiej Brytanii w miejscowości Plymouth. To jeden z największych portów Wielkiej Brytanii, położony w południowo-zachodniej części tego kraju, na granicy między Kornwalią a Devonem. Miasto liczące około 253 tysiące mieszkańców, gościło nas przez 3 tygodnie.
Wyjazd był możliwy dzięki środkom pozyskanym przez szkołę
z FRSE w ramach programu Erasmus + dofinansowane z PO WER. Podróż, zakwaterowanie
u rodzin goszczących, atrakcje programu kulturalnego, a także drobne kieszonkowe zostały sfinansowane z tego właśnie funduszu.
Uczniowie odbyli praktyki zawodowe prowadzone przez centrum treningowe The Pilgrim Centre. Uczyli się tam i ćwiczyli umiejętność obsługi programów komputerowych niezbędnych w prowadzeniu biura, pracy w marketingu, administracji i obsłudze klienta. Poznawali również zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii, niezbędną dokumentację i powiązania firmy z innymi instytucjami. Dzięki tym doświadczeniom uczniowie rozwinęli swoje umiejętności praktyczne związane z zawodem, poznali metody pracy zagranicznych firm, zdobyli nowe umiejętności, wykorzystując w praktyce język angielski, co niewątpliwie pozwoli na lepsze przygotowanie do egzaminów zawodowych.
W czasie wolnym uczniowie uczestniczyli w rozlicznych zajęciach programu kulturowego oferowanego przez Tellus Group. We wtorki były to wieczory towarzyskie, gdzie młodzież wszystkich grup zagranicznych mogła spotkać się i wymieniać doświadczenia, zawiązując znajomości i doskonaląc kompetencje językowe. Aktywizowali się biorąc udział w zawodach sportowych np. tenisie stołowym czy futbolu stołowym i nie mniej energicznie i kreatywnie
w konkursach karaoke. We środy przyłączali się do klubu konwersacyjnego, stwarzającego wspaniałą możliwość doskonalenia i podnoszenia zdolności rozmowy w języku angielskim. We czwartki, podczas wieczorów filmowych, mieli możliwość obejrzenia na dużym ekranie filmów, może nie najnowszych, ale z pewnością wartościowych zarówno ze względu na fabułę jak i relaksujący sposób przekazu nowych umiejętności językowych w piśmie
i mowie. W soboty brali udział w wycieczkach przygotowanych przez Tellus Group do miejsc ciekawych i wartych zobaczenia, zarówno ze względów historycznych, jak i krajobrazowych. Zwiedzili m.in. w nadmorskie miasto Torquay, nazywane często „angielską rivierą” oraz malowniczą Cockington Village ze starymi domkami, gdzie utrzymany klimat odległych lat pozwala doświadczyć cichego uroku Anglii. Spacerowali po wspaniałych ogrodach Mount Edgcumbe, przeprawiając się na przeciwległy brzeg wyspy niewielkim promem. Jednak największą przygodą była wycieczka na wyspę Burgh, a dokładniej przejście na nią pośród obniżającego się poziomu wód Morza Celtyckiego (części Oceanu Atlantyckiego), na skutek dobowych pływów morskich. Tam uczniowie spędzili ciepły i słoneczny dzień, łapiąc trochę złotej opalenizny.
Podczas wycieczek towarzyszyli naszym uczniom koledzy i koleżanki ze szkoły językowej, co pozwalało zacieśniać znajomości. Można nawet powiedzieć, że powoli rodziły się przyjaźnie nie znające granic państw, języka czy religii.
W czasie odbywania praktyk wypadły Święta Wielkanocne. Nie spędzone w domu i rodzinnej atmosferze, ale z pewnością bogate w możliwość doświadczenia kultury i obyczajów brytyjskich chrześcijan, co niewątpliwie pogłębiło tolerancję naszej młodzieży w stosunku do innych nacji.
Codzienne przebywanie z członkami rodzin goszczących i wielogodzinne rozmowy z nimi dawały możliwość wymiany spostrzeżeń, odpowiedzi na pytania a przede wszystkim stały się podstawą do stworzenia niezwykle trwałych więzi.
Pobyt w Wielkiej Brytanii zaowocował zdobyciem dokumentów, które w przyszłości mogą ułatwić naszej młodzieży start w dorosłe życie. Uczniowie otrzymali (Europass Mobility, certyfikat ukończenia stażu wystawiony przez Tellus Group oraz certyfikat ukończenia kursu przygotowawczego wystawiony przez ZSP w Czchowie) dokumenty potwierdzający odbycie praktyk zagranicznych.
Czas pobytu w Wielkiej Brytanii stał się dla nich bezcennym doświadczeniem, wyjazd nauczył ich samodzielności, gospodarowania pieniędzmi i tolerancji dla innych. Dodał odwagi w podejmowaniu wyzwań i otwarcia na świat, który jest w ich zasięgu.

 

 

Opiekun grupy
Barbara Brzęk

 

Zobacz fotki

 

 

Kolejne pozdrowienia z Plymouth

 

 

Minęły już dwa tygodnie naszych praktyk w Plymouth i powoli musimy aranżować pakowanie walizek, które z pewnością ciężko będzie domknąć ze względu na bagaż doświadczeń minionych chwil ;)
Ale mimo myśli o wyjeździe korzystamy z zorganizowanych wycieczek podczas naszego czasu wolnego. Byliśmy m.in. w nadmorskim mieście Torquay i malowniczej Cockington village ze starymi domkami, założonej prawdopodobnie 2500 lata temu w epoce żelaza. Słoneczny i naprawdę cieplutki dzień spędziliśmy na wyspie Burgh, a największą atrakcją było przejście na nią pośród obniżającego się poziomu wód Morza Celtyckiego (części Oceanu Atlantyckiego), na skutek dobowych pływów morskich. Oczywiście po niezwykle meczących wyprawach w oddalone regiony Kornwalii i Devonu trzeba się posilić np. nietradycyjną, ale bardzo smaczną pizzą :)

 

Ślemy pozdrowienia!

BB z odbywającymi praktyki w Plymouth

 

 

Dyrekcja w Plymouth

 

 

Szczęśliwy lot i lądowanie w Bristolu, króciutka przechadzka do uroczego Waterfront Bristol i dalszy ciąg podróży na miejsce destynacji. W Plymouth huczne < z konfetti ;) > plus polskie przywitanie symbolicznym chlebem i solą w mieście naszych praktyk. Od dzisiaj do końca naszego pobytu tutaj gościmy naszą panią dyrektor Barbarę Goryl. Pomiędzy wizytami w szkole i centrum treningowym obiecujemy zrobić wszystko co w naszej mocy, by był to mile, przyjemnie a nade wszystko relaksacyjnie spędzony przez nią czas, który na długo pozostanie w pamięci :)

 

BB i IIa; Plymouth.

 

 Fotki

 

 

Pozdrowienia z Plymouth

 


Pierwszy tydzień minął nam tak szybko, że ani się obejrzeliśmy i już mamy półmetek pobytu na praktykach.
Po zaaklimatyzowaniu się w naszych domach u naszych nowych rodzin, poznaliśmy ważne dla nas miejsca i punkty orientacyjne w mieście, ale także garść znaczących informacji na temat historii i kultury Plymouth, jak i obu hrabstw - Kornwalia i Devon, na granicy których ono właśnie leży.
Pierwsze dni praktyk to zderzenie naszych umiejętności i wiadomości, zarówno językowych jak i zawodowych z rzeczywistymi sytuacjami i wymaganiami. Z dnia na dzień radzimy sobie coraz lepiej i sprawniej posługujemy się językiem angielskim, używając go w codziennych relacjach z naszymi gospodarzami jak i nauczycielami w centrum treningowym. Na zajęciach udoskonalamy swoją sprawność obsługi programów komputerowych, co z pewnością pozwoli na lepsze przygotowanie nas do egzaminów zawodowych.
Z wielką ochotą uczestniczymy w zorganizowanych zajęciach w czasie wolnym tj. wieczorkach poznawczych, podczas których odbywają się mecze tenisa stołowego, futbolu stołowego a także karaoke; konwersacjach z uczniami z innych krajów, a czwartki spędzamy filmowo.
Na czas naszego pobytu tutaj wypadły Święta Wielkanocne. Nie smakowały tak jak w Polsce, ale podtrzymując tradycję kościoła katolickiego uczestniczyliśmy w Triduum Paschalnym oczywiście w tutejszym języku. W Wielką Sobotę wraz z bardzo licznie zgromadzoną polonią święciliśmy pokarmy, czego brak tutaj w Anglii.
W Poniedziałek Wielkanocny zamiast polewania wodą < symbolicznie kilka kropel na nas spadło ;) > kąpaliśmy się w słońcu i ten stan pogody < ducha i warunków atmosferycznych > trwa praktycznie nieprzerwanie.

 

Letnie Plymouth pozdrawia śnieżną Polskę!

BB wraz z IIa przebywającą na praktykach zagranicznych.

 

Fotki

 

 

Nasi uczniowie już w Londynie

 

 

30. marca 2015 o godzinie 6:00 pierwsza grupa 15 uczniów z klasy II Technikum Ekonomicznego, wraz z opiekunką p. Barbarą Brzęk wyjechała do Wielkiej Brytanii, w ramach projektu "Praktyka w Londynie - pierwszym szczeblem kariery zawodowej". Czekała ich długa podróż, na początku busem na lotnisko w Rzeszowie, później samolotem do Bristolu, a na końcu znowu busem do Plymouth.
Jak dowiedzieliśmy się pod koniec dnia, podróż trochę się przeciągnęła ze względu na opóźnienie lotu i zatłoczone, brytyjskie drogi. Wszyscy jednak zadowoleni, cali i zdrowi dotarli na miejsce zamieszkania. Kolejnego dnia poznawali organizację przyjmującą, miejsce praktyk, miasto i brytyjską pogodę. Prima aprilis to dla nich pierwszy dzień pracy i samodzielności w nowym środowisku.

M.K

 

Praktyka w Londynie

 

 

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czchowie w roku 2015 realizowany będzie projekt „Praktyka w Londynie – pierwszym szczeblem kariery zawodowej” współfinansowany ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.

Projekt skierowany jest do uczniów Technikum Ekonomicznego i zakłada odbycie trzytygodniowej praktyki zawodowej w Anglii zgodnie z programem nauczania. Instytucją pośredniczącą w tym projekcie jest Tellus Group.
Pierwsza grupa 15 uczniów będzie przebywała w Anglii w dniach 30.03.2015 – 20.04.2015. Podczas tego pobytu mieszkać będą u rodzin goszczących, natomiast doświadczenie zawodowe nabywać będą w Centrum Treningowym. W wolnym czasie młodzież może uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Tellus Group w ramach bogatego programu kulturalnego. ZSP w Czchowie przygotuje młodych ludzi do wyjazdu na zagraniczne praktyki zawodowe pod kątem językowym, kulturowym i pedagogicznym. Zapewni również opieką i wszelką pomoc w organizacji i przeprowadzeniu tego przedsięwzięcia.
Podobne zasady pobytu i praktyk zawodowych obowiązywać będą drugą grupę 15 uczniów, którzy wyjadą do Anglii we wrześniu 2015.
Rekrutacja uczniów odbywać się będzie zgodnie z regulaminem udostępnionym dla uczniów i wszystkich zainteresowanych na tablicy ogłoszeń oraz rozpowszechnionym wśród grupy docelowej.Koordynator projektu
Małgorzata Karpiel