"Pan Tadeusz" i czchowska Baszta

30.10.2020, Kategoria: Aktualności

Nie ma chyba Polaka, który nie znałby słów „Litwo, ojczyzno moja…”. Ale ilu z nas wie, co jest dalej i jeszcze dalej, i jak to się kończy? Kto pamięta, jak smakuje najmilszy poemat o miłości ojczyzny?

Uczniowie klasy II ai  Technikum w oryginalny sposób rozpoczęli przygodę z lekturą epopei narodowej. 23 października w Miesiącu Bibliotek Szkolnych, entuzjastycznie przyjęli zaproszenie  na wycieczkę, w piękny plener zabytkowego Wzgórza Zamkowego w Czchowie. W tych wyjątkowych okolicznościach przyrody i pięknym historycznym klimacie „oswajali się” z lekturą „Pana Tadeusza” a także prezentowali swoje ulubione pozycje książkowe.

Dla przypomnienia „Pan Tadeusz” jest najsłynniejszym dziełem Adama Mickiewicza. To spisana trzynastozgłoskowcem, zawarta w dwunastu księgach opowieść o szlachcie polskiej początku XIX wieku.

Do najważniejszych wątków fabularnych Pana Tadeusza zalicza się spór o zamek Horeszków, historię Stolnika i Jacka Soplicy, relację Tadeusza i Zosi, a także wątek niepodległościowy, związany z wojnami napoleońskimi i walką z Moskalami. Utwór określa się mianem epopei narodowej — po raz pierwszy tego określenia użyto w 1863 roku. Gatunkowa przynależność dzieła jest jednak bardziej skomplikowana, ze względu na wielość elementów różnych wzorców, np. poematu heroicznego, sielanki, gawędy, powieści walterskotowskiej. Mickiewicz pisał Pana Tadeusza w latach 1832–1834 w Paryżu, dzieło zostało po raz pierwszy opublikowane w 1834 roku.


Galeria Zdjęć